A CSALÁDSEGÍTŐ SZOLGÁLAT TÖRVÉNYI LEFEDETTSÉGE
· a szociális igazgatásról és szociális ellátásról szóló 1993. évi III. többször módosított törvény
· a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény
· a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló 27/1997. (XII.27.) ÖKT. számú többször módosított rendelet
· a gyermekek részére nyújtott pénzbeli és természetbeli ellátások helyi szabályairól szóló 28/1997. (XII.27.) ÖKT. számú többször módosított rendelet
· a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. Törvény
A Családsegítő Szolgálat működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítottak.
A Családsegítő Szolgálat célja, feladatai
A családsegítő szolgáltatásban nyújtott általános és speciális segítő szolgáltatás olyan személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka eszközeinek és módszereinek felhasználásával hozzájárul az egyének, a családok, valamint a különböző közösségi csoportok jólétéhez és fejlődéséhez, továbbá a szociális környezetükhöz való alkalmazkodáshoz.
Segítséget nyújt a működési területén élő szociális és mentálhigiénés problémái vagy krízishelyzete miatt segítséget igénylő személynek, családnak az ilyen helyzetekhez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából.
Az ellátottak köre
Az intézmény szolgáltatásait a Fertőd Város, s a társult önkormányzatok teljes közigazgatási területén lakhellyel és tartózkodási hellyel rendelkező lakos, egyén, család, valamint a városban tartózkodó hajléktalan személy veheti igénybe. Krízishelyzet esetén bárki (más illetékességi területhez tartozó személy is) felkeresheti segítségért az intézményt.
A családsegítés keretében végzett tevékenységek - a szolgáltatást igénybevevő érdekében, mások személyiségi jogainak sérelme nélkül - a szükséges mértékig kiterjednek az igénybevevő környezetére is, különösen családjának tagjaira.
Kiskorú személyre az általános segítő szolgáltatás akkor terjedhet ki, ha a kiskorú családtagjának ellátása az általános segítő szolgáltatás keretében indult és a kiskorú érdekei – a gyermekjóléti szolgáltatás igénybevétele nélkül – e szolgáltatás keretén belül is megfelelően biztosíthatóak.
A feladatellátás szakmai tartalma, a biztosított ellátások formái
Alapellátás:
A Családsegítő Szolgálat feladatait alapellátás keretében végzi, mely a családsegítő szolgáltatás önkéntes igénybe vételét jelenti.
Alapszolgáltatási feladatok:
Családsegítés
A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás, melynek keretében családgondozói feladatokat lát el, ellátásokat közvetít, és szervezési tevékenységet végez.
A családsegítő szolgálat feltérképezi az ellátási területén élő szociális és mentális problémákkal küzdő családok, személyek körét, és személyesen felkeresve tájékoztatja őket a családsegítés céljáról, feladatáról.
A családsegítés a szolgáltatást igénybe vevő személy otthonában, családi környezetében tett látogatások, illetve a családsegítő szolgálatnál folytatott segítő beszélgetés és egyéb segítő tevékenységek útján valósul meg. Segítő tevékenységek különösen a szociális estemunka, a szociális csoportmunka és a közösségi szociális munka.
A családsegítés a családgondozó és a szolgáltatást igénybe vevő személy együttes munkafolyamata, melynek tartalma és menete együttműködési megállapodásban kerül rögzítésre, feltéve hogy a szakmai tevékenység az első interjú kapcsán tett intézkedéssel nem zárható le. A probléma megoldása érdekében készített gondozási terv és a megállapodás tartalmazza a szolgáltatást igénybe vevő problémáit, az elérendő cél érdekében megvalósítandó feladatokat, az együttműködés módját, a segítő munkába bevonandó intézményeket, szolgáltatókat, a segítő folyamat várható eredményét és a közös munka eredményeinek felülvizsgálatát.
A munka során nem minősít, nem értékel, külső értéket nem visz be a családba.
Célja: - a családok, kliensek maguk legyenek képesek problémáik megoldására, érdekeik érvényesítésére.
Eljár a családok érdekében, támogatja őket jogaik érvényesítésében. Javaslatot tesz személyek, családok anyagi juttatásban részesítésére az illetékes szerv felé.
A Családsegítő Szolgálat elérhetősége: 9431 Fertőd, Bartók Béla u. 1.
tel: 99/537-130 , e-mail: f.csaladsegito@freemail.hu, csaladsegito.szolgalat@fertod.hu
továbbá a társult településeken a megadott fogadóórák időpontjában
A közösen fenntartott családsegítő szolgálat: a Fertőd Mikro-térségi Szociális Szolgáltató Központ önálló szakmai egysége
A fenntartó: Fertőd Város Önkormányzata valamint az alábbi településekből létrejött társulás: Agyagosszergény, Fertőboz, Fertőhomok, Fertőszéplak, Hegykő, Hidegség, Nagylózs, Pereszteg, Pinnye, Sarród.
A fenntartó székhelye:Fertőd, Madách sétány 1.
A társulás működési területe: a társult önkormányzatok teljes közigazgatási területe |